W niedzielę, 2 czerwca br., w Rzeszowie odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Poza Granicami Państwa.

– Dziękuję Wam za codzienną służbę, za godne reprezentowanie Polski poza granicami kraju. Dziękuję Wam za postawę będącą synonimem odwagi, poświęcenia i godności, za to, że tak pięknie reprezentujecie Polskę poza granicami kraju. – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas Centralnych Obchodów Dnia Weterana.
– Żołnierze polscy służący na misjach służą swoją ofiarnością. Polska pamięta o ich ofiarności. Ryzykują swoje życie i zdrowie. Państwo polskie jest zobowiązane, żeby stać na straży ich praw. To weterani są objęci ustawą, która jest nowelizowana. Rząd przyjął nowelizację zwiększającą wsparcie dla weteranów. Dziękuję Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych Poza Granicami Kraju za współpracę. Ten projekt nowelizacji został uzgodniony ze środowiskiem weteranów, znacząco rozszerza zakres wsparcia jakiego udziela Państwo Polskie wobec swoich żołnierzy. Tą ustawą będą objęci wszyscy, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu. – zapewnił szef MON.
Na uroczystości odczytano również listy od Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów i Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu skierowane do żołnierzy oraz funkcjonariuszy, weteranów poza granicami kraju.
Uroczystości pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego poprzedziła msza święta sprawowana w intencji weteranów misji poza granicami państwa i ich rodzin. Następnie dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Dariusz Lewandowski złożył meldunek szefowi Ministerstwa Obrony Narodowej w Parku Jedności Poloni z Macierzą w Rzeszowie, podniesiona została flaga państowa i odegrany hymn państwowy.
Podczas uroczystego apelu minister Błaszczak wręczył medale i wyróżnienia weteranom misji poza granicami kraju. Minister Błaszczak wręczył również flagi Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzom-weteranom wchodzących w skład Polskiej Reprezentacji Sportowej na międzynarodowe igrzyska dla rannych i poszkodowanych żołnierzy Invictus Game, które w 2020 roku odbędą się w Hadze.
Po oficjalnej części uroczystości w Parku Jedności rozpoczął się rodzinny Piknik Weterana, na którym mieszkańcy Rzeszowa mogli obejrzeć między innymi pokazy musztry paradnej i sztuk walki. Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zaprezentowali uzbrojenie i wyposażenie.